Székely Mózes fejedelemre emlékeztünk a Székelyföldön

Székely Mózes fejedelem életének és munkásságának részletesebb ismertetése a székelyek körében 2007. október 22-én kezdődött Sepsiszentgyörgyön, a Megyei Könyvtár Gábor Áron dísztermében, majd folytatódott a Gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Középiskolában, ahol középiskolások, tanárok és a székely város lakossága ismerkedhetett meg a vitéz fejedelemmel. Gyergyószentmiklós után Csomafalván, a Borsos Miklós Emlékházban, majd másnap az Általános Iskola nagyobb diákjai hallhattak az egyetlen székely fejedelemről.

Gyergyócsomfalvát követően Ditró, Alfalu, Brassó és Marosvásárhely településein sikerül 2007. október 22-október 28-a között Székely Mózes Erdély székely fejedelme című könyvemről bemutatót tartani. A 2008. április 19-i budapesti könyvbemutató után 2008. május 4-én Székelykeresztúron az Unitárius Egyházközség tanácstermében mintegy 70 érdeklődő jelenlétében folytatódott a könyvismertető sorozat. Csak sajnálni lehet, hogy a nagy számú érdeklődőről épp itt nem készült fénykép.

Székely Mózes fejedelemről megjelent könyv bemutatásában nagy segítséget nyújtott Szombatfalvi József székelykeresztúri unitárius esperes, akinek áldozatos munkáját köszönve, imáiba fogja foglalni a könyv szerzője, hiszen régi álma volt, hogy Székely Mózes szülőföldjén is halhassanak az unitárius székely fejedelemről. Szombatfalvi esperes úr szervezte meg ezt a csodálatos élményt nyújtó könyvbemutató-sorozatot.

A Székelykeresztúri Városi Múzeumban 2008. május 5-én került sor a könyv bemutatására, hogy a következő napon épp a Nyikó mentén, Székely Mózes legjelentősebb egykori birtokán folytatódhasson a vitéz katona, sófalvi sókamarás, majd Erdély egyetlen székely fejedelmének késő peregrinációja. Székely Mózes Siménfalváról kapta egyébképpen nemesi előnevét is, de ott épült meg emeletes udvarháza, mely előtt egykor festett-faragott székely kapu díszelgett.

A siménfalvi székelyek lelkes, kis csapata meghatódva hallgatta Székely Mózes Siménfalvához köthető emlékeit. Az előadást követően a helybéli érdeklődők felelevenítették azokat az emlékeket, melyek a mai napig élnek a siménfalvi emberek emlékezetében.

A könyvbemutató sorozat a székely fejedelem szülővárosában Székelyudvarhelyen zárult, ahol épp ekkor emlékezhettünk meg fejedelmi beiktatásának 405. évfordulójára, hiszen 1603. május 8-án Erdély fővárosának, Gyulafehérvárnak felszabadítását követően, Szent István királyunk által alapított és építtetett székesegyházban iktatták be ünnepélyes keretek között, a már korábban megválasztott székely, unitárius fejedelmet.

A szerző itt nehezen tudta palástolni érzelmeit, hiszen egykor ő is e város lakója volt, míg a kegyetlen kommunista és magyarellenes diktatúra szülőföldje elhagyására nem kényszerítette. Öröm volt hallani, hogy a székelyudvarhelyi Bethlen-negyedben felépült impozáns unitárius templom előtti téren Dávid Ferenc és János Zsigmond szobra fog állni. Régi, jó ismerősként köszönthette egymást a szerző Rüsz Domokossal, a Bethlen-negyedi unitárius lelkésszel, akinek két szorgos és erős keze igazi magyar és unitárius hajlékká varázsolta az itt felépült templomot.

Reménykedem abban, hogy egyszer állni fog Székelyudvarhely városában is Székely Mózes fejedelem szobra! Az Úr az én őriző pásztorom, verette gyönyörű pénzére, maga Székely Mózes fejedelem. Az Úr bizonyára segíti megőrizni a székely fejedelem emlékét.

E rövid, kis megemlékezés vége felé is ismételten ki kell emeljem Szombatfalvi József székelykeresztúri unitárius esperes segítségét, hogy az egyetlen székely fejedelem életét és munkásságát egy kissé megismerhettük.

Végezetül szívből köszönöm mindenkinek, aki segítette Székely Mózes fejedelmünk jobb megismertetését !

Szekeres Lukács Sándor

 

 Képek:

   Gyergyószentmiklósi iskolában

  Gyergyócsomafalvi Általános Iskolában 

  Szombatfalvi József unitárius esperes 

  Székelykeresztúri Múzeum hallgatói

Székely Mózesről a siménfalviak között 

  Gyülekeznek a Székelyudvarhelyiek

Csomafalviak és mások virágjai feledhetetlenek