Felhívás Székely Mózes fejedelem emlékének megőrzésére

 

Tisztelt Címzettek!

 

            Az udvarhelyszéki Felsősófalvi Kodáros Egyesület vezetősége és az Erdélyi Körök Országos Szövetsége (EKOSZ) tisztelettel kéri a címzetteket, hogy biztosítsanak támogatást a Felsősófalvi Kodáros Egyesület által kezdeményezett, Székely Mózes erdélyi fejedelem mellszobrának felállítása ügyében. Az egyetlen székely fejedelemnek eddig sehol nem állítottak szobrot, pedig életét áldozta a magyarság megmaradásáért.

Székely Mózes stilizált hadi zászlóját bizonyára sokan ismerik, hiszen a Székely Nemzeti Tanács 2004. január 17-én döntött saját jelképeinek elfogadásáról. A Sepsiszentgyörgyön tartott ülésen a testület jelvényének az égszínkék pajzsot nyilvánították, rajta ezüst félholddal és arany nyolcágú csillaggal. Zászlója az égszínkék, középen arany sávval hasított lobogó lett, melyen a címerhez hasonlóan az ősi motívumok láthatóak. Mindkettő Kónya Ádám művelődéstörténész munkája, aki hosszas kutatások eredményeként, ősi történelmi szimbólumokat felhasználva alkotta meg a székely nép ma használatos jelképeit, amelyeket 2009. szeptember 5-én nyilvánított Székelyföld zászlajának és címerének a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés. A kék-arany lobogó 2009 novembere óta Hargita megye hivatalos zászlója is, 2013. március 10-én nagyon sok helyen látható volt Marosvásárhelytől kezdve, Budapesten és szerte a nagyvilágban, ahol magyarok élnek és akik egyet is éreznek az erdélyi magyarsággal.

Az EKOSZ 2012. május 19-20-i közgyűlése többek között döntött arról, hogy támogatja azt, hogy a sóvidéki Felsősófalván Székely Mózes erdélyi fejedelemnek mellszobrot állítsanak, ugyanis a vitéz székely fejedelemnek még sehol sem áll szobra, pedig Báthory István, Bethlen Gábor és Bocskai István erdélyi fejedelmekhez hasonlóan a magyarság függetlenségéért és megmaradásáért küzdött. Az EKOSZ-nak azonban sajnos nincs akkora anyagi háttere, hogy mások támogatása nélkül meg tudná valósítani a szobor felállítását.

Udvarhelyszéken többek között azért is alakult meg a sóvidéki, Parajd községhez tartozó Felsősófalván, a Felsősófalvi Kodáros Egyesület, hogy ápolja Székely Mózes emlékét, mint ahogy a település lakossága úgy döntött, hogy a helyi általános iskolát a székely fejedelemről nevezik el 2000-ben.

A Felsősófalvi Kodáros Egyesület 2012. elején úgy döntött, hogy szeretné, ha megvalósulhatna Székely Mózes fejedelem mellszobra a településen, hiszen a fejedelem korábban 1583-tól a sófalvi sóbánya kamarása volt, másrészt pedig egyetlen szobrot sem állítottak neki eddig sehol. A Bethlen Gábor Alaphoz benyújtott pályázaton és más pályázatokon azonban sajnos nem sikerült nyerni.

Tekintettel arra, hogy a sóvidéki magyarok évek óta tervezik, hogy Felsősófalván szobrot állítsanak Székely Mózesnek, ezért remélik, hogy nemzeti összefogással csak sikerül felállítani 2013-ban a mellszobrát, hiszen akkor lenne 410. éves évfordulója, hogy megválasztották fejedelemnek és néhány hónapos uralkodás után, még abban az évben, 1603. július 17-én a csatatéren életét vesztette, illetve ekkor lenne 430. éves évfordulója, hogy kinevezték a sófalvi sóbánya kamaraispánjának, születésének pedig 460. évfordulója lenne.

Parajd Község Polgármestere, Bokor Sándor egyetért a szoborállítással és vállalta, hogy amennyiben tud, pénzügyileg is támogatja a szobor állítást, de a község jelenlegi anyagi helyzetében nem tudja az összes kiadást fedezni. A község önkormányzata a szobor állításhoz szükséges engedélyeket, látványterveket megrendelte és elkészíttette, mely önmagában is jelentős pénzügyi kiadás.

A Felsősófalvi Kodáros Egyesület úgy döntött, hogy Székely Mózes fejedelem mellszobrát Miholcsa József szobrászművész fogja elkészíteni, aki Marossárpatakon elkészítette szinte az összes erdélyi fejedelemről szóló szoborparkját.

Amennyiben sikerül összegyűjteni a szoborállításhoz szükséges pénzösszeget, a Felsősófalvi Kodáros Egyesület a szoboravatással együtt egy jelentős, egész napos rendezvényt is tervez 2013. augusztus 25-re, mely alkalommal kulturális és ismeretterjesztő műsorok kerülnek bemutatásra, mely alkalommal ismertetni fogják a székelység történelmét, több évszázados önrendelkezését, a székelység szerepét a megmaradásért folytatott harcban.

A rendezvényről a szovátai Sóvidék Televízió videofilmet fog elkészíteni, melyet a Székelyföld és Magyarország és a nagyvilág iskoláiban és egyéb közösségi helyeken kívánjuk bemutatni.

            Reményeink szerint a szobor felállításához szükséges költségeket az önkormányzatok, a civil szervezetek, illetve a magyar magánszemélyek tudják majd biztosítani.

            A szoborállítással kapcsolatosan bármilyen többletinformációt szívesen nyújt Nyágrus László, Felsősófalvi Kodáros Egyesület elnöke (e-mail címe: nylaci2001@yahoo.com) vagy Dr. Szekeres Sándor (e-mail címe: szlukacssandor@gmail.com).

 

            Felkérünk ezért minden jószándékú magyar embert, hogy amennyiben támogatni tudja Székely Mózes fejedelem mellszobrának megvalósítását, támogatását szíveskedjen a Felsősófalvi Kodáros Egyesület (Asotiatia Kodáros din Ocna de Sus) számlaszámára a Cod Iban: RO32CECEHR27S4HUF0436407.; COD BIC/SWIFT: CECEROBU, a bank neve: CEC BANK PRAID (Hargita megye, Románia) utalni.

 

 

Budapest, 2013. április 10.

 

 

Tisztelettel:

 

Dr. Szekeres Sándor                                                                     Nyágrus László

 

EKOSZ alelnöke                                            a Felsősófalvi Kodáros Egyesület elnöke                         

 

 

1   2