ADORJÁNI RUDOLF
KÁROLY:
ÉLETÜNK A FA SORSA
Jer 17,7—8
Duzzad a rügy az ágon, fakad az élet a fa törzsében, hogy újra szívünkbe tudatosítsa Isten örök törvényét: az élet soha meg nem szûnik. A fa lombja ráborul a Biblia világára is. A leírás szerint már a teremtés harmadnapján így szólt az Úr: hajtson a föld gyümölcsfát, amely gyümölcsöt hozzon az õ neme szerint. Az Ószövetségben az elsõ emberpárt az Édenkert fái táplálják, védik. Mózes a szövetség táblái számára díszes ládát készített. Szigorú parancsba hagyta meg a honfoglalásra készülõ népnek: „mikor valamely várost hosszabb ideig tartasz körülzárva ... hogy bevegyed azt, ki ne veszítsd annak egy élõfáját sem ... emberé a mezõnek fája." A galamb olajfa zöldellõ ágát hozta Noénak, jelezvén vele az özönvíz végét. Salamon, a bölcs király Libanon sudár cédrusaiból építette az Úr hajlékát. Illés próféta a pusztában álló magányos fenyõ alatt búsulta el magát-: „Elég! Most óh, Uram, vedd el az én lelkemet." Az emberi élet sorsát a fával mégis legszebben Jeremiás •próféta jelképezi: „Áldott, aki az Úrban bízik, olyanná lesz mint a víz mellé ültetett fa, amely a folyó felé bocsátja gyökerét, a gyümölcsözéstõl meg nem szûnik."
Az Újszövetségben Keresztelõ János arra kérte Júdea népét: teremjetek megtéréshez méltó gyümölcsöt. Jézus Isten országát a mustármaghoz hasonlította. Ez a legkisebb az összes magvak között, de ha kikéi, s felnõ, hatalmasabb lesz minden fánál. Az ég madarai fészket raknak ágain. Magát a szõlõtõhöz, tanítványait a szõlõvesszõhöz hasonlította, utolsó imáját is fák között, az olajfák alatt rebegte el. Fák közül indult utolsó útjára. Vele beteljesült Jeremiás próféciája: „Áldott, aki az Úrban bízik, olyanná lesz mint a víz mellé ültetett fa, amely a folyó felé bocsátja gyökerét, a gyümölcsözéstõl meg nem szûnik."
Lépjünk ki a Biblia világából, tovább kísér a fa sorsa. Történelmünk fába van róva, fák között halad végig. Eleink fás ligetekben áldoztak, halottaikat oda temették el; a képmásaikat is fából faragták sírjaik felé. Török-tatár-dúlás idején, hegyeink ormán lármafák tüze lobbant fel. Egyik falu a másiknak így adott jelt a közelgõ veszedelemrõl. A nép, ha nem volt más menedéke, fák közé, erdõ sûrûjébe menekült; éhínség idején a fa gyümölcsét ette. Ha ez is fogytán volt már, a fa kérgét hántotta le, õrölte lisztté, ebbõl sütötte keserû kenyerét. Régebben templomaink egy része fából épült, de abból haranglábjaink legtöbbje. Az 1813-as összeírás szerint, az akkori küküllõi kör 13 haranglábja közül hét fából készült.
A fa ráborul egyéni életünkre is. Bölcsõnket fából faragták. Alig léptûnk ki annak öntudatlan világából, vesszõparipán lovagoltunk, fûzfa sípot fújva. Legékesebben az ifjúkort jelképezi a fa. A Nyárád-mentén húsvét hajnalán díszes szalaggal, hímes tojással szépített zöld ág jelzi a leány ablakát. A májusfa állításának emléke még ott él sokaknak lelkében. Diákkori emlékeink között is szerepel egy hasáb fa. A kolozsvári unitárius kollégium növendékei bizonyára emlékeznek a három oldalú janitor-fára. Ott volt a 2-es, 25-ös, 15-ös dolgozószoba egyik szekrényének oldalán, attól függõen, hogy ki volt a szobafõnökök közül a soros janitor. Keskeny papírszeletekre rá volt írva a bentlakók névsora szobák szerint. Ezt ráragasztották a botra. Esti vacsorai szünet után, amikor megszólalt a nyolcórai szilenciumot hirdetõ csengõ, mindenki szobájába sietett helyét elfoglalni. A felügyelõ tanár vezetésével, a janitor kezében útjára indult a janitor-bot. Láttára minden diák vigyázzba vágta magát, és amikor a botról nevét olvasták, — jelennel kellett felelnie. Ezzel a bottal nem fegyelmeztek, nem büntettek, csak számon kértek. Helyeden vagy-e? Napközben nem történt-e valami kellemetlenség veled? A névsor évrõl évre változott. Hiszen a kis diákból nagy diák lett. öreg diák messze vándorolt az élet útján, de a janitor-fa maradt. Az egykori véndiák, az Utunk szerkesztõje adott hírt utoljára róla, évekkel ezelõtt a lap egyik számában, hogy ott találkozott vele a nagyenyedi múzeumban.
Fával jelképezik az emberi élet egyes állomásait. A gyermek még zsenge hajtás. Az ifjú virágos ág. Az életnyarán küzdõ erõs tölgy. Az öreg ember hulló falevél. Földi utunk végén is ott vár reánk a fa. Abból készül koporsónk is.
Nagy költõink életét, munkásságát is jelképezi a fa. Petõfi Sándor emlékét õrzi a koltói kastély kertjében a somfa. Ez alatt írta egyik legszebb versét, A szeptember végén-t. A tv. képernyõjén láthattuk a keresztúri körtefát, mely alatt utolsó estjét töltötte. Arany János a sziget tölgyfái alatt pihent élete alkonyán. Itt írta utolsó verseit, az õszikék-et. Kosztolányi Dezsõ éppen fának szegezte a kérdést: „Hova repül az ifjúság? / Feleljetek dús lombú fák."
A fa nemcsak felelni, hanem kérdezni is tud. Van egy fa, amely ilyenkor húsvét elõtt, böjti idõben szól hozzánk. Gyökere nem a földbe nyúl, annál mélyebbre, a lelkek talajába. Ott nõhetett fel valamikor Libanon hegyén, cédrusok erdejében, ahonnan eleit templomépítésre vitték. Neki ellenkezõ sorsot szántak. Éles fejszével azért vágták ki, hogy rügyet többet ne hajtson, ágat ne neveljen. Megsemmisülés, halál fájának, keresztnek ácsolták. S lett a legszebb rügyet hajtó, az örök élet fája. Ez szól ma hozzánk. Ez kérdi tõled; válladra tudod-e venni, úgy, ahogy egykor Jézus vette? Tudsz-e te is könnyeket törölni, sebet gyógyítani, a rosszat jóval fizetni? A követ kenyérrel viszonozni? Életed nyugalma, lelked üdvössége attól függ, hogy kereszthordozó-e, vagy keresztácsoló leszel-e? Fel kell emelnünk a keresztet, hogy rajtunk is beteljesedjék Jeremiás próféciája: „áldott, aki az Úrban bízik, olyanná lesz mint a víz mellé ültetett fa, a folyó felé bocsátja gyökerét, a gyümölcsözéstõl meg nem szûnik."
A fából idõk folyamán sok eszközt készített az ember. Földjét valamikor faásóval túrta, faekével szántotta. Fából készítette gereblyéjét, mellyel illatos szénáját összegyûjtötte, szövõszékét, melyen ruháját szõtte, asztalát, mely mellé letelepedett, családjával kenyerét elfogyasztotta. Minden eszközzel az életet szolgálta. Van egy eszköz, mely mégis mindegyiket felülmúlja. A híd. Valamikor ezt is fából készítették. Szûk hegyi patakok fölé keskeny pallót, széles folyamok felett büszkén átívelõ hidat. Mindegyiket egy szándékkal, hogy rajta a másik partra át lehessen menni. Ember az emberhez a hídon át juthat. Láttál-e már várost, falut utánunk jött nemzedék-hidak nélkül? Isten õrizzen meg, hogy láss. Láttunk mi eleget. Felrobbant, égõ hidakat. Ott álltunk a Szamos, Maros által kettészelt városban, az innensõ parton. Úgy szerettünk volna átkelni a túlsó partra. Szeretteink, barátaink ölelésére. Nem lehetett, nem volt híd. Az élet megbénult. Vonat nem járt. Szekérrel nem lehetett átmenni, mert a lovakat elkapta volna az ár. Az élet akkor indult újra, mikor a folyó felé hidat vertünk. Hídjaink ma nem fából készülnek. Betonból öntjük azokat is. Az a hivatása, mint a réginek. Emberek járnak át rajta egymáshoz. Nekünk vigyáznunk, õrködnünk kell a hídfõnél, hogy fel ne robbantsák. Erõsen, szilárdan álljanak a szívek közé épült hidak, hogy az ember mindig átjárjon, egyik a másikhoz.
A fa, ha már kiszárad, semmire sem jó, csak arra, hogy fejszét vessenek tövének és kivágják, tûzre vessék. Hivatása még ott sem ér véget. Száraz hasábjaiból meleg lángok csapnak fel. Tüzénél otthonra talál a fáradt ember. Nagyapó oda gyûjti unokáit. Míg a tûz lobog, a gyermek arca mesén derül. Az embernek a lelke is tüzet gerjeszt, attól melegednek a körülötte levõk.
Mondják, hogy aki életében egy fát elültetett, vagy felnevelt, nem élt hiába. Nemcsak mi neveljük a fát. A fa is nevel minket helytállásra, sorsvállalásra. A fa a mélybe ereszti gyökerét. A talajból a törzse számára szükséges nedvet szívja fel. Ebbõl él a törzs, hajt az ág, fakad a rügy, zöldell a levél, érik a gyümölcs. Az ember is úgy válik víz mellé ültetett fához hasonlóvá, ha gyökere a múltba, a történelem folyójába ér. Onnan szívja az õsök példájából az éltetõ erõt, Az anyanyelv tisztaságát, az Istenbe vetett hit áhítatát. Ahány fája, facsoportja kertnek, az erdõnek, annyi színû virág, annyi zamata gyümölcs. Minden fa vállalja sorsát, még akkor is, ha vihar tépássza, ha fejsze döngeti. A körtefa nem szégyenli körtét teremni, s az alma sem az õ gyümölcsét. Isten mindegyiket egyformán áldotta meg az élethez való joggal, hogy mindegyik a maga színével, illatával, gyümölcsével szolgálja a kert, az erdõ összhangját. Ez a sorsa, hivatása az embernek is. Ahány ember, annyi gondolat, tevékenység. Ahány közösségi csoport, annyi hitû, nyelvû az ember. Mindegyik a maga múltjában gyökerezõ sorsát vállalja. A maga nyelvén szól gyermekéhez. Mint a víz mellé ültetett fa, amely a folyó felé hajtja gyökerét, az ember is a maga hitébõl táplálkozva szolgálja Isten csodálatos kertjében az összhangot, az egységet, a békességet, hogy az életfa meg ne szûnjön gyümölcsözni! Ámen.
Megjelent a Keresztény Magvetõ 1982 / 1. száma 48-51. oldalain.