LÁSZLÓ GYULA
A HONFOGLALÁS
Szeretettel köszöntöm a főtisztelendő püspök urat és mindazokat, akik velünk együtt ünnepelnek.
Majdnem fél százada, hogy el kellett jönnünk Kolozsvárról, úgyhogy a jelenlevők aligha ismernek, aligha emlékeznek reám. Éppen ezért rövid bevezetőben érzékeltetem azt a légkört, amelyben felnevelkedtem s amelyet törekedtem továbbvinni életemben. Édesapám abásfalvi, édesanyám bibarcfalvi földműves székely családból származott, s édesapám, amikor utoljára járt Abásfalván, egy zacskó hazai földet hozott magával, hogy koporsójába mellé-temessük és befizette az egyháznál, hogy amikor temetik, húzzák meg Abásfalván is a harangot, hírül adván, hogy László Pál fia meghalt. Ugyanígy járt el édesanyám is, aki református vallású volt. Családunk tisztes székely család volt, nagyapámat nem ismertem, mert egyéves koromban meghalt, nagyanyám Balázs Rebeka zsoltáros székely asszony volt, aki öt gyermeke közül négyet kitaníttatott, mint szolgadeákokat, egyikök pedig maradt a föld mellett. Édesapám néptanító lett, s kiváló módon végezte szép feladatát. Nos, ez a légkör indította útnak fiát, Gyulát, s ezt őriztem életem folyamán. Az egyetem tanára lettem előbb Kolozsvárott, majd Budapesten és életem céljául a magyar őstörténetet, s azon belül a székely nemzet eredetét kutattam mint a szegény emberek régésze. Nos, itt állok most és szeretnék beszámolni, ennek a nemes gyülekezetnek, hogy mi mindenre bukkantam kutatás közben. A hivatalos magyar tudomány részéről eretneknek számítok, ám meg vagyok győződve, hogy feltevéseim közelebb visznek a valósághoz, mint amit elődeim kidolgoztak, többek közt éppen a kettős honfoglalás kérdésében.
Most, amikor Árpád népe honfoglalásának ezeregyszázadik évét ünnepli az egész magyarság, kötelességemnek érzem beszámolni arról, mire jutottam. Kérem, hallgassák meg egy kutató ember iránti megértéssel.
Mi a lényege az új felismerésemnek? Mindössze annyi, hogy mikor Árpád népe lefoglalta a Kárpátok medencéjét, itt nagyrészt magyarul beszélő népeket talált, akik jórészben Krisztus után 670 táján áramlottak be a Kárpát-medencébe, vagy, ahogy a régiek mondták, Pannóniába. Hogy támadt bennem ez a feltevés és mi lett a sorsa? Mi az igazság Árpád honfoglalása körül? Az, amit tanítanak róla, hiszen főleg Anonymus alapján és más források ismeretében rajzolták meg a honfoglalás eseménytörténetét. Már itt is jegyezzük meg, hogy Anonymus világosan megírta, hogy ö a magyar nemesség történetét írja meg, nem a magyar népét. Az ő szavaival élve, ő "Magyarország királyainak és nemeseinek" történetét írta meg s nem adott a „parasztok hamis meséire, vagy a regősök csacsogó énekeire". Ezt a mondatát valahogy eddig figyelmen kívül hagyta történetírásunk,
Néhány szóval felvázolnám, hogy alakult ki bennem a kettős honfoglalás-feltevés és mi a sorsa a mai napig. Ma, akik a honfoglalás 1100. évét ünnepeljük, joggal merül fel bennünk a kérdés: hát ez-e az igazi dátum, vagy az első honfoglalásé, amely mintegy 250 évvel megelőzte volna Árpád népének bejövetelét? Ünnepelni most Árpád népének honfoglalását ünnepeljük. Erre az a feleletem, hogy méltán ünnepiünk, mert a magyar állam megalapozását valóban Árpádnak és népének köszönhetjük, függetlenül attól, hogy ők már meglehetősen nagy számú magyart találtak a Kárpát-medencében. De honnan tudható ez az első bevándorlás? Nos, erről röviden a következőket mondanám, s egyúttal felvázolnám a feltevés keletkezésének történetét is.
Megbízásból könnyedén elvállaltam, hogy Bóna István barátommal együtt megírjuk a népvándorlás-honfoglalás történetét, hiszen - gondoltuk - összegyűjtötték már a szkíta, szarmata, hun, germán, avar, magyar és szláv leleteket és térképre is vitték, tehát könnyű dolgunk lesz ezekből megírni a népvándorláskor hazai történetét. Neki ás fogtam, de mindjárt az elején egy sereg egymásnak ellentmondó adatra találtam, amit az elődök nem nagyon vettek figyelembe. Csak két példát mutatok be ezekre az ellentmondásokra. Például Konsztantinosz Porfürogenetosz bizánci császár felsorolja törzseink nevét, de a magyar krónikák egy szót sem tudnak róla, bár beszélnek a „hét magyarról". Vagy mi volt a honfoglalás útvonala Verecke-e, Erdély-e, vagy az Al-Duna felől törtek a hadak az Alföld belseje felé? Nem egyik vagy másik, hanem mindhárom igaz, átkaroló hadmozdulattal törtek az erdélyi bolgár uralom ellen.
Magam mindhárom útvonalat elfogadtam, s ebből következett, hogy a honfoglalást nagy tervszerűséggel hajtották végre, nem menekülő seregek tette volt. Ilyen s más bizonytalankodások arra késztettek, hogy vegyem tudomásul a régi források tanúságát, és ha nem egyeznek, ne erőltessem egyeztetésüket, mert lehet, hogy nem ugyanarról a folyamatról beszélnek.
A fontolgatások, töprengések helyett a vitathatatlan tények felé fordultam. Elővettem a régészeti lelőhelyek térképeit, s- azokat igyekeztem egyeztetni a Kniezsa-féle népesedéstérképpel. Ehhez tudni kell, hogy Kniezsa István kiváló nyelvészprofesszor Szent István halálának 900 éves évfordulójára kiadott Szent István Emlékkönyv II. kötetében egy hatalmas dolgozatot tett közzé: Magyarország népei a XI. században címmel. A térképet a krónikák, az adománylevelek, a folyó-, pataknevek, a dűlőnevek, a terepjárások leírásai., a személynevek stb. alapján rajzolta meg, és nagyjából arra az eredményre jutott, hogy a Kárpát-medence belseje majdnem színmagyar (piros jelzéssel), csak itt-ott vannak szláv foltok, csak a hegyes peremvidék, s a Kárpátok koszorújában jelennek meg a szlávok. Itt-ott vannak még török népekre jellemző foltok, más népet nem ismerünk a XI. századból. Mármost én erre a térképre vetítettem Árpád magyarjainak régészeti lelőhelyeit, gondolván, hogy ez fedi majd a magyar nyelvhatárt. De nem fedte, hanem néha megyényi területeken nem találjuk Árpád magyarjainak nyomait, bár a terület névanyaga magyar. Nos, ez kényszerítette ki a kettős honfoglalás elméletét. Kik adták volna a magyar helyneveket ott, ahol Árpád magyarjainak sírjai, telepei hiányoznak? Kik? Hát, akik ott laktak. De kik laktak ott? Hát a későavarok, akiket - amint kiderül - onoguroknak hívtak. Ezek szerint ezek jórészének magyarul kellett beszélniök. Közbevetőleg jegyzem meg, hogy az egész földkerekségen onoguroknak hívnak minket (hungarus, ungarus, hungaryan, ungar, venger stb.) Anonymus is tud arról, hogy ezt a nevet Árpád magyarjai a Kárpát-medencében kapták, ő ugyanis azt véli, hogy Ungvár nevéről kaptuk új nevünket, tehát Árpád előtt itt élt magyaroktól fordítjuk le a szövegét a tudottak alapján. Végignéztem az orosz őskrónikát, a bizánci forrásokat és a nyugatiakat, mindenütt megerősítést talált a kettős honfoglalás elmélete. Végül felvetettem a kérdést: éppen a magyar krónikák ne tudnának erről? Hogyne tudnának, hiszen Árpád honfoglalását „a magyarok második bejöveteleként tárgyalják.
Három hadsereg karolta át az erdélyi bolgár uraimat: Árpád hadai felülről, Álmosé az erdélyi szorosokon át és Leventéjé az Al-Duna felől. Álmost Erdélyben feláldozták, mivel „nem léphetett be Pannóniába". Ezt néprajzosaink a kazároknál is meglévő szent királygyilkosság szokásával magyarázzák. A honfoglalás tehát nem menekülés volt, hanem tervszerű új haza elfoglalása, aminek indoka: Attila öröksége volt. Ez felveti a hun származás gondolatát. Az Árpádház bizonyosan Attila leszármazottjának tartotta magát és a székelység meg hun utódoknak. Ez nem iskolakönyvekből elterjedt hit volt. Gyermekkoromban, Száldobos és Alsórákos mellett, mi gyermekek is tiszteltük a Réka sírját, amely Réka pataka mellett terül el és ezt nem az iskolában tanultuk. A honfoglaló magyarokat sokan műveletlen, barbár népnek hirdetik, pedig nem volt az, hanem a keleti nagyműveltségek nyugatra hajló ága, amint például népi dalaink mai napig is őrzik keleti voltunkat.
Röviden még három kérdést vetnék fel a honfoglalást ünneplő közönségünk előtt: a „barbár" jelzőről, az ősvallásunkról, és a székely kérdésről.
1.
„Barbár"
voltunk. Ebben a legfontosabb érv a „nyereg alatt puhított
hús”
evése. Valóban, még elképzelni is undorító, hogy a ló izzadt hátán a nyereg
alá szorított húst ettük volna. De nem ettük, talán még kutyáink sem. Mi
itt az
igazság? A mondát elsőnek Ammianus Marcellinus jegyezte fel. A feljegyző
római vezérkari tiszt volt s így nem tekinthető közönséges mesemondásnak,
amit feljegyzett a hunokról. Nem bizony, mert talán még a mai napig is ezt
teszik bizonyos kaukázusi népek, ha a ló háta felmarjult. Sebtapaszként
nyers hússzeleteket raknak a sebre és kitűnően begyógyul alatta, dehogy is
eszik meg ezt a húst, eldobják.
2.
Ősvallásunkról.
Főként a múlt század közepe óta gazdagodott meg
ősvallásunk kutatása s mindinkább a
sámán-táltos kérdéskörre szűkült, pedig
a táltosok nem voltak a hitvilág hordozói,
hanem legfennebb ennek papjai, inkább a mai vajákos asszonyok
szerepkörébe tartoztak. Ősvallásunk valóban
vallás volt. A világosság és sötétség
harcában a teremtést és a világot megszemélyesített főistene - a
világosság - mellett volt istenasszonya is, a
Boldogasszony. Mindez a Szent László legenda
falképeinek elemzésekor derült ki.
Szent László fehér lovon, ezüst páncélban, világos, kissé rózsás arcszínben,
szőke hajjal és csillogó koronával jelenik meg, a kunon minden sötét,
sebezhetetlenek, illetőleg sebeiket fel sem
veszik, a kun küzdelmükben lángot lövell szájából és csak horgasinán sebezhető,
akárcsak táltosaink. Legendájuk
középkori falfestményeiről olvasható
és ezek közül a legnevezetesebbek éppen
a Székelyföldön vannak, a történetet főképpen a Képes Krónika s részben
balladáink őrizték meg. Hogy itt nem
közönséges eseménytörténetről van szó
arra bizonyság, hogy a Krónika orosz
feljegyzése szerint László király magával
Batu kánnal küzd, az egyik Anjou
királyfi számára készük képes legendárium szerint. Az elrabolt és
megszabadított leány, aki segít a kant megölni, maga
Szűz Mária lett volna. Mindenképpen égi
hatalmak s nem földi hősök küzdelmét őrizte meg ez a Szent Lászlóhoz kapcsolódó
ősvallás-emlékünk.
3.
A székely
kérdésről csak a legutóbbi idők vitáját említem. A vita kettőnk
közt folyik, Benkő Loránd és köztem. Mivel a székely nyelvjárásoknak rokonai
vannak a tömbmagyarság peremterületein, Benkő Loránd arra gondol,
hogy ezekről a területekről
telepítették volna egybe Árpád-házi királyaink a
mai székelységet. Ezzel szemben, amint azt
újabban is megerősítették, a székelyek
a honfoglalás előtt itt éltek, csatlakoztak Árpád hadaihoz, s így a
lovas nomádok szokása szerint - a végekre határvédőket telepítettek
közülük, akik
a mai napig is őrzik nyelvükben egykori
nyelvjárásaikat. Anonymus is világosan megírja, hogy előbb itt voltak, mint a
hun utódok és szövetségesként csatlakoztak
Árpád honfoglalóihoz. A honfoglaláskor Bihar környéke volt a
székhelyük, s onnan vándoroltak lassacskán
mai hazájukba, mint határmenti katonai alakulatok. Írásukat a blakoktól vették
volna át. Ez a karlung török nép az őshazában (Magne Hungarie) is szomszédunk
volt, itt pedig Erdélyben telepedett meg.
Mindezeket egybevéve a tanulságot Zrínyi Miklós fogalmazta meg számunkra és utódaink számára is: „egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók.”
Megjelent a Keresztény Magvető 1996 / 3-4. száma 166-170. oldalain.