Az Ember Fia azért jött
Lukács 19.rész,lo,vers: "Mert azért jött az embernek Fia, hogy megkeresse és megtartsa ami elveszett, "
Gorkij egyik elbeszélésében egy olyan igazságra bukkantam, amely kiválóan alkalmas arra, hogy mai beszédem bevezetéséül idézzem. Ez így hangzik:" az ember, ha elmerül a múltban lankad a jelennel szembeni energiája s meginog a jövőbe vetett hite is."
Én nem tudom, hogy ezt a Gorkij megfogalmazott igazságot, ki-ki hogyan figyelte meg Önmagán?- de az is igaz, amit Kovács János "Kétség és bizonyosság" címet viselő könyvében említ föl. Az, hogy „a világot a technikai újdonságok uralják, mégis a fölfedezési lehetőségek élén a régi és annyiszor megirt téma,- az emberi élet áll". A Te, az én, és mindannyiunk élete, amelynek célja - a jézusi megfogalmazásban a tökéletesedés!. Az emberiség és a világegyetem fölemelése és a kezdeti harmóniába való visszaállítása. E célért küzd az ember s e cél elérése végett állit hadirendbe mindent, ami akár a múltban akár a jelenben hozzásegítette, illetve segíti céljainak elérésében.
így folyamodunk ma is a kereszténység szent könyvéhez, a Bibliához, hogy az evangélisták által megörökített jézusi tanítások és Jézussal kapcsolatos észrevételek felidézésével, a múlt ne a tevékenység csökkenését és a jövőbe vetett hit megingását eredményezze, hanem azt a harmóniát, amely a békés, kiegyensúlyozott és boldog életet hozza közelebb. A Biblia, amely az utóbbi években is sok milliós példányszámával messze felülmúlja a legnépszerűbbnek mondott olvasmányok példányszámát is,- az említett törekvésben olyan segítséget nyújt, amelyet csak az tud igazán értékelni, aki nem elégszik meg az un. hétköznapi élettel, hanem a világnak világosságot kíván szolgáltatni. Az a Jézus, akiről könyvtárakat kitevő irodalommal találkozunk, s aki a Biblia újszövetségi részének főszereplője, ezt a célt kívánja elősegíteni. Az a Lukács aki hivatását illetőleg orvos és, mint ilyen, nem jézusi tanítvány, hanem Pál apostol munkatársa, a történetkritikai módszerrel és a görög műveltségű keresztényeknek irt evangéliumában azt az észrevételezést teszi, hogy "az Ember Fia azért jött, hogy megkeresse és megtartsa, ami elveszett."
Ez a tulajdonképpen semmi konkrétumot nem tartalmazó meglátás mégis nagyhorderejű, mert belefér mindaz, amit úgy magunk, mint elődeink elvesztettek. Illetve nem tudtunk megőrizni s ennek következtében értéktelenebbé, kevésbé tartalmasnak bizonyul életünk.
Mindenek előtt foglalkozzunk az Ember Fia névvel, már csak azért is, hogy megerősödjünk unitárius egyházunk egyik leglényegesebb tanításában: Jézus ember voltában!
Hogy a kérdésben tisztán lássunk, tudnunk kell, hogy a kereszténység egyházzá szerveződése folyamatában hatalmas szerepe van azoknak az első zsinatoknak, amelyek lényegében nem egyebek, mint a korabeli kereszténység ideológiai alapjának megvetői. Ezek a zsinatok a többség véleménye alapján döntenek olyan kérdésekben, melyek veszélyeztetik az akkori kereszténység egységét.
A zsinatok közül legismertebb, a Jézus istenségét kimondó niceai zsinat, melyet Constantin császár hivat egybe, a korabeli, úgynevezett "eretnekségek" fölszámolása érdekében. Ez a zsinat elítéli azt az Áriust, aki azt tanítja, hogy "a Fiú nem egy, - csupán hasonló lényegű az Atyával. így csak átvitt értelemben nevezhető Istennek.
Ez a nézet, mely alapja a 16.-ik századi unitárizmusnak is, a gótok és a longobárdok között fentmaradt a 16.-ik századig. A 16.-ik századi magyar reformáció folyamatában Dávid Ferenc mondja ki ismét, hogy "a Fiú nem egylényegű az Atyával", tehát nem kell Istennek kijáró imádattal tisztelni. Ezt a tanítást veszik át, teszik magukévá és hirdetik Sommer János, Palaelogus Jakab, Heltai Gáspár, Basilius István, Karádi Pál és a többiek, akikre úgy is tekinthetünk, mint Jézus ember voltának újbeli hirdetőire. Hogy e tanítás ellen összefognak az egyháznak hatalmasai, az csak bizonyíték amellett, hogy a történelem eseményei olykor megismétlődnek. Bár a kereszténység alapjául a Bibliát tekinti, figyelmen kívül hagyja azt a Lukácsot, akinél Jézus önmagát "Ember Fiának" nevezi, azaz olyan valakinek, aki emberi szülőktől emberként születik, él, tevékenykedik s fejezi be az életét. Ez az Ember Jézus mondja, hogy azért jött, hogy "megkeresse és megtartsa, ami elveszett."
Jézusnak e vallomása a Zakheussal lezajló epizód záró akkordja. Az evangéliumi tudósítás szerint, amikor Jézus Jerikóban jár, egy ott lakó, alacsony termetű fővámszedő, hogy láthassa Jézust, fölmászik egy eperfára. Azonban Jézus leparancsolja azzal, hogy az Ő házánál kivan megszállni. Mert sokan zúgolódnak, hogy Jézus éppen egy bűnös embert tisztel meg látogatásával, s Zakheus érezve, hogy e megtiszteltetésért ellenszolgáltatással tartozik, kijelenti, hogy vagyonának a felét a szegényeknek adja s akiket megzsarolt, azokat négy annyival kárpótolja. Hogy e magatartás miértjére fény derülhessen, jelenti ki Jézus, hogy "azért jött, hogy megkeresse és megtartsa, ami elveszett."
Tulajdonképpen ezzel véget ér nemcsak egy evangéliumi epizód, hanem egy jézusi tanítás is s nekünk nem lenne más feladatunk, mint elgondolkozni Jézus e mondása felett.
Csakhogy emberek vagyunk. Kutató és kereső lények. Mint ilyenek, tudjuk, hogy az újszövetségi könyvek Jézusnak más feladatokat is tulajdonítanak, így Máté evangéliumában olvashatjuk, hogy Jézus azért jött, hogy a bűnösöket megtérésre hívja és, hogy szolgáljon embertársainak. Pál szerint egyfelől azért, hogy megtartsa a bűnösöket, másfelől, hogy elvegye a bűnöket. Ezek dogmatikus meglátások s mi nem csak azért nem foglalkozunk velük, mert nem arra alapozunk, amit mások mondanak Jézusról, hanem arra, amit ő maga mondott. ÉS mert nem tartjuk magunkat annyira bűnösnek sem, hogy önerőből ne találnók meg az Istenhez vezető utakat. Hanem azért, mert mi is több olyan dolgot veszítettünk el, melyek hiánya megnehezíti életünket s ezeket szeretnénk ismét a magunkénak tudni.
Mindenekelőtt elvesztettük az Istenbe vetett hitünket!
Ennek oka
az, hogy nap-mint nap olyan dolgokat kell
átélnünk,
melyek cáfolják
Isten szeretetét
és
gondviselését.
Akár
az újságokat
olvassuk, akár
a rádiót
hallgatjuk, vagy
éppen
a TV-t nézzük,
egyebet sem tapasztalunk, mint azt, hogy az ember megcsúfolja
az Isten képére
és
hasonlatosságára
teremtettségét.
A föld
különböző
részein
fellobbanó
háborúk,
a politikai gyilkosságok,
az erőszakos
cselekmények
mind arra engednek következtetni,
hogy elveszett az az Isten, akiről
Jézus,
mint szerető
és
gondviselő
Atyáról
tanít, s helyét
elfoglalja
az a régi,
haragvó
és
bosszúálló
Isten, aki szemet-szemért,
fogat-fogért
elvvel kormányozza
a világot.
A folyamatos tragédiák,
az anyagi
és
szellemi
értékek
elveszítése,
a remélt
segítség
elmaradása
következtében
kiábrándulunk
mindenből,
ami Isten közelségében
tartott s nem
lelve a váltságból
kivezető
utat, zaklatott
és
egyensúlyát
vesztett
életünkkel
nem csak Istentől,
de embertársainktól
is mind messzebb
kerülünk.
Elszakadtak az Istenhez, kötő
szálak
és
elszakadtak azok is,
amelyek az emberek jóságába,
segítőkézségébe
és
szeretetébe
vetett
hitünket
eredményezte.
Az emberről azt mondtuk, hogy Isten gyermeke, s mint ilyen tele van segítőkézséggel, jó szándékkal és szeretettel. Most pedig azt kell tapasztalni, hogy vagy álomvilágban élünk, vagy az emberekkel történt valami. Ugyanis megszűnt a megértés, a türelem! Megfogyatkozott a szeretet. Az emberek egymásban ellenséget látnak, félnek egymástól s egyre ingerlékenyebbek lesznek. Míg annakelőtte az otthon volt a nyugalom bástyája, az a hely, ahol erőt meríthettünk a küzdelmekhez, ahol együtt lehettünk szeretteinkkel, most ez az otthon is alig-alig létezik. Ha van is, az a bennünk, a munkahelyen felgyülemlett feszültség levezetésének a helye, ahol békétlenkedhetünk, hangoskodhatunk, veszekedhetünk, ahelyett, hogy örvendenénk egymásnak.
A veszteségek a nyugtalan és zaklatott élet okozói. Ezeknek tudható be, hogy nem tudunk végigmenni a kijelölt úton. Lelki sérüléseket szenvedünk s amíg a körülöttünk lévő élet egyre tökéletesedik, addig mi lemaradunk a fejlődésben. Fásultakká, közömbössé válunk s nem halljuk meg Jézus hívását: "Jöjjetek énhozzám és én megnyugosztallak titeket!" Nem értjük mondanivalóját: "Én vagyok az út, az igazság és az élet!" Átsiklunk jövőbemutató figyelmeztetésén; "az Ember Fia azért jött, hogy megkeresse és megtartsa, ami elveszett."
"Akinek van, annak adatik, úgy, hogy bővölködni fog és akinek nincs attól az is elvétetik, amilye van "! - mondja Jézus a talentumokról szóló példázat végén s mi úgy érezzük, hogy ez vonatkozik megmaradt értékeinkre is. Következésképpen két feladatunk van! Megkeresni és megtartani azokat az értékeket, amelyeket elveszítettünk. Ebben a tevékenységben segít Jézus és segít az az egyház, amely hozzásegít elveszett értékeink megtalálásához. Unitárius egyházunk erejét a jézusi szeretet-evangélium hirdetése jelenti s közben hatékony szerepet vállal abban, hogy az emberiség megtalálja az elveszett békességet, a segítőkézséget, a terhek közös hordozásának a szándékát. Ha az egyház ebben a világnak világosságot szolgáltat, ha biztosítja a lélek nyugalmát, ha a gyöngék és erőtlenek felé segítő támogatással fordul, akkor nem csak az önmagunkra találás útját tárja föl, de reáköszönt felvirágzásának és hivatásbetöltésének boldog korszaka is.
Sienkiewicz "A világító torony őre" c. elbeszélésében fölemlíti, hogy a matrózok állítása szerint, mikor a tengert vihar korbácsolja, mintha a nevükön szólítanák őket. Ha szólhat a végtelen tenger, miért ne szólhatna egy másik, még titokzatosabb végtelenség, s miért ne lehetne, hogy ha valaki minél jobban belefárad az életbe, annál kedvesebb számára ez a hívogatás.
Ma az Ember Fia hív bennünket, hogy megkeressük azt, amit elveszítettünk. Ha most csak az anyagi értékekre gondolsz, jusson eszedbe, amit Jézus mondott: "Mit használ, ha valaki az egész világot meg is nyeri, de lelkében kárt szenved.” Figyelműnket fordítsuk azokra a lelki értékekre, amelyeknek elvesztése a lelki egyensúly felborulását eredményezi. Figyeljünk tanítómesterünkre, Jézusra, az Ember Fiára és segítsük az élet alapjául a szeretetet tekintő és előmozdító egyházat. Ha a kettő segítségével megtaláltuk azt, ami elveszett,- az isteni gondviselésbe és az emberek segítőkézségébe vetett hitet, akkor dicsőítsük az Istent örökkön - örökké
Ámen
Kelemen Miklós