Vajon?
Text: Mik 6,6-8
Örömmel és jókedvvel gyújtottuk meg az utolsó gyertyát az adventi koszorún. Örömmel, jókedvvel, s talán még inkább várakozással telve jönnek a következő hét napjai, karácsony nagyhete. Mert mindenki, aki a keresztény világon él bevallottan vagy titokban vár valamit az ünneptől, a legkisebb gyermekektől a legöregebbekig: mert mindannyian visszatérnek, visszatérünk lélekben egy kicsit a gyermekkorhoz: lelkünkben a gyermeki, tiszta hang csendül, s gyermeki csodálkozással tudunk mi is rábámulni a csodaszép fenyőfára. Várakozunk, de tudjuk már azt, hogy ez a várakozás nem lehet tétlen, hanem cselekvő kell legyen. És cselekszünk is mindannyian a karácsonyt megelőző hetekben, sőt talán a karácsony nagyhetének napjain válik csak igazán cselekvővé ez az időszak. A múlt héten arra figyelmeztettük egymást, hogy nehogy túlrohanjunk Betlehemen, most is maradjunk a rohanás képénél: s, ha így teszünk, azt mondhatjuk, hogy a karácsony előtti rohanásunkban most érkeztünk az utolsó száz méterre, amikor mindent bele kell adni, amikor már semmi nem tűr halogatást, amikor már nincsen mire tartogatni az energiát. Mi is rohanunk: jövő héten iskolába, dolgozni megyünk, majd délutánonként készülünk: takarítunk, rendezünk, sütütnk-főzünk, ajándékokat vásárolunk, készítünk, karácsonyfát díszítünk. Még felsorolni is sok mindezt, nemhogy megtenni. Én magam is összeállítottam egy listát azokról a dolgokról, amelyeket a jövő héten el kell végezzek, és, mondhatom, eléggé tekintélyes mérete lett. De bizonyára ti is érzitek, hogy emellett a lista mellett még lenne szükségünk egy másik listára is, melyekre azokat a dolgokat írjuk fel, melyekkel nem külsőleg, hanem lélekben készülünk karácsonyra. És azért fordultam Mikeás prófétához, aki a helyes istentiszteletről beszélve hangsúlyozza azt, hogy bármely külsőség és szertartás feleslegessé válik akkor, ha nincsen mögötte fedezetként a jószándék, a tiszta, őszinte szív, egyszóval ha nincsen mögötte maga az ember teljes valójában. Erre utal Mikeás próféta, amikor kérdés-válasz formájában fogalmazza meg álláspontját. Az Istennek hálálkodni akaró ember kérdi, hogy mi lenne a méltó szertartás: „Mivel járuljak az Úr elé?...életemért?” És jön a válasz, amely megnyugtatja az embert: bármely szertartás elegendő akkor, ha az ember szíve és életmódja támogatja azt: „Ember, ...szemben.”
Lássuk hát, hogyan kell lelkileg készüljünk a karácsonyra az adventi futópálya utolsó száz méterén? Ugyanúgy kell belsőleg, lelkileg is készülni, mint külsőleg, ugyanazt kell tegyük lekileg is, mint testileg. Nézzük hát végig, mit jelent ez?
Mert a takarítás után a por újra felgyűl; a sütés-főzés eredményét is elfogyasztjuk; az ajándékok is felhasználódnak; és a fények is előbb-utóbb kihúnynak és a díszek is eltűnnek a padláson, egy-egy sötét doboz mélyében.
Vajon a mi lelkünkben is por lepi-e majd ezt az ünnepet? Vajon ugyanúgy elfogynak a lelki táplálékok, mint a karácsonyi kalács? Vajon úgy feledésbe merülnek fogadalmaink, mint az ajándékok? És végül: vajon ugyanúgy kialusznak szívünkben a szeretet lángjai, mint a karácsonyfa gyertyái? És vajon ugyanúgy elrejtjük-e majd a karácsonyi élményeket, mint a fa csodált díszeit? Vajon? Ámen.
Szabó Előd
2007. december